Co dodat na závěr (nejenom) ke kamenům.

Předem bych se chtěl srdečně omluvit, pokud moje nedůležité problémy zabírají místo pro důležité vzkazy. Mohu Vás uklidnit, tento by měl být poslední. Nemíním dlouhodobě spamovat tento message board. Jakkoliv je celá věc OD samého počátku trapná a spíš k pláči, snažil jsem se to zlehčovat a používat ten rádoby humorný náhled na věc. Ono asi nic jiného nezbývá. Rozpoutávat podobné diskuze v drbně mi nepřijde vhodné ani důstojné, tím spíš, že se to většiny občanů ani netýká. Očekával jsem, že někde snad ty správné informace a odpovědi existují, takže jsem doufal, že se k nim lze dobrat i touto cestou. Je mi líto, že pravda nakonec musí zůstat někde skryta. Je s pochopením, že kritika se neposlouchá zrovna dobře, ale snad na ni lze i nějak přiměřeně a třeba i vtipně reagovat nebo se mýlím ? Očekávali jste snad jen kladné ohlasy ? Dosavadní osvětlení opravdu nebylo dostačující.

Kolik rodin se sešlo a kolik nových sousedských vztahů bylo navázáno a utuženo ať už při - či po akci kameny ? Dovolím si odhadovat bilanci v červených číslech. Dosavadní vývoj debaty (místy monologu) jen nasvědčuje, že tu nějaké komunikační bloky existují a je škoda, že se Martin nechá takto obhajovat. Místa tu máme snad dost. Jen se obavám, že čas kvapí ... a příspěvky do diskuze ve formě osobních útoků nás asi nikam neposunou.

Nehodlám sepisovat žádné podobné články do drbny ani nechci nikde podávat žádná udání, stejně jako nechci rozmazávat fakt, že mýlit se může každý. Budeme si tu nakonec hrát se slovíčky? Už tak se tady s tím ..... dost mažeme. O tom co se dělo s kameny jsme měli naštěstí dost informací a stále jsem schopen si udělat vlastní úsudek a obraz sám. Ať už jsem chtěl nebo nechtěl, náš spolek do toho byl také zatažen a tak nezbylo než se s tím h..... umazat také! (a když už tak pořádně) Věřte či nevěřte, já jsem v podstatě librální člověk (a budhista), ale co mne dokáže dopálit je bezpráví páchané na slabších a na těch kteří se nijak bránit našemu konzumu nedokážou! Oni tam byli mnohem dříve a bojím se, že brzy nebudou mít kam jít. Bere na ně někdo také nějaké ohledy ? (... a pak také nemám rád, když se mi někdo snaží věšet bulíky na nos, ale to ostatně asi nikdo)

Stejně tak, jako se udělá chyba, lze ji snad nějak napravit či se aspoň pokusit to nějakým způsobem kompenzovat. Možná se budete divit, ale pokud by se věc stala tak je popisována, tak bych to ještě překousnul. Těch kamenů tam však mohlo zůstat mnohem, mnohem víc. Takový dlouhý a přehledný ůsek přeci nepotřebuje rožšířit v celé délce! Záminka posezení může být opodstatněná, ale představa jak chroupu svačinu a mezi zuby mi skřípe prach zvířený od projíždějících aut nebo snad děti jak běhají okolo po silnici ? škoda mluvit a pozdě bycha honit. Je však možné alespoň z části z těch kamenů udělat další podobnou lokalitu, která už nebude tak blízko silnice (kde bývá často několik jedinců i rozjeto), ale poskytne podobný slunný kamenitý jižní svah s příznivými podmínkami pro plazy. Asi se už nebude jednat o takový přirozený pás, ale aspoň něco. Nezbývá než doufat, že plazi navyklí na původní prostředí nebudou nyní místo na kamenech končit na silnici. Těžko očekávat nějaké ohledy od někoho kdo se tam jen prohání v autě.

Pokud by byly potřeba 2 ruce (či víc), lopata či hrábě a pokud se dokážeme domluvit na čase (určitě si jej k tomu účelu vyhradím), rád pomohu. Těžkou technikou bohužel nedisponuji. Místo s dovolením nechám na Vás ale rád pomůžu s výběrem. Pokud byste potřebovali cokoliv (co bude v mé moci) neváhejte se na mne obrátit.
rasner@volny.cz

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

PS: Vážená paní Ptáčková, kdybyste snad měla zájem, nabízím Vám tu možnost publikovat v osvětovém okénku. Je to pro Vás možná s podivem, ale někteří občané jej rádi čtou.
Mohu Vás ujistit, já bych to určitě nehodnotil ... milerád Vám předám veslo. Většina článků je víceméně jen citace internetové ecyklopedie, tedy nic složitého co by vyžadovalo přílišné erudice.
(nicméně dovolte abych Vás ještě opravil ... nejsem autorem článku o ledňáčkovi).

PS2: Ke stezkám mohu dodat jen následující: projekt jsem dostal do rukou již zpracovaný a do té doby jsem o něm němel ponětí. Ať už má časová zaneprázdněnost či úzká obecná informovanost, nechci se zbytečně vymlouvat ani spekulovat proč, ale dříve jsem o tom prostě nevěděl. Je dost možné, že věc ještě není definitivně ztracena a její realizace stále může být jen věcí další komunikace. (pokud dobře rozumím paní Lichtenbergové) Nabízí se rčení : Kdo chce něco dělat, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Právě s ohledem na obecný prospěch a zájmy stále stojí za to pokusit se a usnést se na nějakém konsensu a zkusit potlačit možnou ješitnost či ego, nemyslíte ? Někdy je prostě potřeba věci předělat, není pravidlem, že vše vyjde napoprvé. Tím spíš je pak taková odvedená práce opravdu zasloužená. Snad mi nechcete tvrdit, že je k tomu ještě zapotřebí institutu mediátora pro jednání s obcí ? Možná by to ale chtělo nejprve trochu změnit přístup, než jen ten pláč nad rozlitým mlékem nebo hon na viníka, nemyslíte pane Lukeši? Určitě s Vámi souhlasím, že jsme si sousedy, bohužel ne příliš bližními. I to se dá napravit. (Kdyby se celá věc neprotahovala drbnou, zůstal bych u zpětné vazby na Martina, celé to však nabralo další rozměr a také proto jsem raději zvolil ty PSO stránky ... přeci jen už to pak nebylo určeno výhradně jen Martinovi.)

Budu se asi opakovat když říkám, že stezky jsou potřeba, nicméně pokud jsou opravdu potřeba a máme souhlasy vlastníků, musíme čekat na nějaký projekt či peníze? Tedy pokud ta stezka opravdu nemá být dlážděná či ?jen? lemována obrubníky nebo snad pozlacená ? (používám úmyslně nadnesené výrazy) Úsek po Daleškou opravdu pak může být už jen zajímavým bonusem. Doposud je to stále jen holub na střeše. Pokud potřebujete jen další hlas k obhajobě (víceméně existující) spojovací stezky či pěšiny můžete počítat i s tím mým ? a to nejenom s tím hlasem, bude-li třeba. Já osobně bych se obával spíš o schůdnost v rámci pastvin než v Dalešce ... v zimním období to může být doslovně: pojedeme z vršku, ..... . Kvůli ledovce by pak bylo potřeba vyšlapávat nové stopy, což stezku pravděpodobně rozšíří ... viz louka a její užívání např.

PS3: Pokud by Vás zajímal můj osobní názor, jak se s uváděným přístupem dopracovat ke společného stolu s vedením obce, tak Vám to můžu říct jednoduše : TĚŽKO !
Obviňování představitelů a házení klacků pod nohy či zvolání typu ?tomu všemu je však zvlášť potřebná součinnost a vstřícnost vedení obce a zůstává otázkou, zda je toho možné v současné době dosáhnout? taktéž těžko způsobí onen žádaný posun a je to opravdu spíš jen výkřik do tmy. ... zameťme si nejdřív před svým prahem.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jsem otevřený jakékoliv faktické kritice a za dodatečnou interpretaci neodpovídám. Celá věc je bohužel složitá a pokud bychom se dívali černobíle, asi bychom ji správně neuchopili. I tak jsem postihl sotva pár aspektů věci a hlubší pozadí mi opravdu známo není a řekl bych, že to opravdu není nutné ? tedy v některých směrech. Netvrdím, že tam znám každý kámen, ale celou tuto oblast znám osobně poměrně dobře (ne jen z katastrálních map). Nemám patent na rozum ani se tu nehodlám na někoho povyšovat, raději věci dělám, než o nich vyprávím a co začnu většinou dotáhnu do konce. Proto omluvte, pokud mé vyjadřování nebylo vždy jasné - upřednostňuji skutky.

Budiž má zpětná vazba kompletní, prosím zvážit i prvotní emocialní stránku věci a použít tak příkladu a srovnání které je nabízeno.

Děkuji za pozornost a za poskytnutý prostor.
Howgh.

František Rašner 2012-02-08 17:44:19